† † †




Sebrané myšlenky dne - srpen 2024




Denní modlitba Celosvětové sítě modlitby se svatým otcem Františkem na srpen 2024

    Nebeský Otče, kladu před tebe celý dnešní den a ve spojení s tvým Synem, který ve mši svaté neustále zpřítomňuje svou oběť za záchranu světa, ti nabízím své modlitby, práce, utrpení i radosti. Duch Svatý, který vedl Ježíše, ať je i mým průvodcem a dává mi sílu svědčit o tvé lásce. Spolu s Pannou Marií, Matkou našeho Pána a Matkou církve, to vše přináším jako svou nepatrnou oběť zejména na úmysly Svatého otce a našich biskupů: Svatý Františku Xaverský, oroduj za nás! Svatá Terezie od Dítěte Ježíše, oroduj za nás!

    Úmysl papeže - Za vrcholné politiky: Modleme se, aby političtí představitelé sloužili svému lidu nasazením pro všestranný lidský rozvoj i společné dobro a péčí o ty, kdo ztratili práci, s upřednostněním nejchudších..

    Národní úmysl - Za účastníky exercicií: Modleme se, aby se ti, kdo se účastní duchovních a prázdninových pobytů, otevřeli Božímu vedení a načerpali nové síly pro své poslání.



Myšlenky na čtvrtek, 1. 8. 2024

 Jediný okamžik Boží přízně ti může změnit život. Bůh si může použít někoho, koho ti už připravil, s kým ses ještě nikdy v životě nesetkal. ... (Slovo pro každý den)
 Každý den života je veliký Boží zázrak. Obvykle nám to však dochází až z odstupem času.
 Tvůrčí ruku Hospodinovu mohu pozorovat i na svém duchovním vývoji. Kolikrát už musel moji umíněnost zpracovat, rozválet, „přemodelovat“. ... (Komentář: Jer 18,1-6)

Myšlenky na pátek, 2. 8. 2024

 Ocitl ses v situaci, kdy se ti zdá, že jediným schůdným řešením není nic jiného než lež? Jestli si nechceš způsobit problém s Bohem, nedělej to! Když lžeš, ubližuješ Bohu, druhým i sobě. ... (Slovo pro každý den)
 Nejtěžší okamžiky jsou ty, kdy stojíme před volbou milosrdné lži, či kruté pravdy. Kdy nevíme, zda ten, kterému ji máme sdělit ji unese, či ne. Bez Boží pomoci, bez modlitby a prosby o pomoc, bez empatie a lásky je to volba nemožná.
 Nenávist k Božím pravdám se obrací i na ty, kdo je hlásají. Unesu třeba jen menší protivenství? ... (Komentář: Jer 26,1-9)

Myšlenky na sobotu, 3. 8. 2024

 Když se rozhodneš modlit, to poslední, o čem bys chtěl s Bohem mluvit, je to první, o čem s tebou bude chtít mluvit on – o tvé nepoctivosti! ... (Slovo pro každý den)
 Některé své hříchy a možná ty nejzásadnější skrýváme sami před sebou. Usilovně po nich pátrám s vírou, že pokání mi přinese Boží milosrdenství, odpuštění, pokoj a uzdravení duše.
 I v době pronásledování měli ti, kdo hlásali pravdu, přirozenou úctu u svých protivníků. Na rozdíl od těch, kteří se přizpůsobili. Kéž se dovedu zastat „proroků“ i přes nepřízeň doby. ... (Komentář: Jer 26,11-16.24)

Myšlenky na neděli, 4. 8. 2024

 Bible říká: „… Jestliže nás srdce neobviňuje, máme svobodný přístup k Bohu; oč bychom ho žádali, dostáváme od něho, protože zachováváme jeho přikázání a činíme, co se mu líbí“ ... (Slovo pro každý den)
 Co dělat, když o něčem nevím, zda je to hřích, či není? Mohu se zeptat kněze a ptám se a mohu se následně vyzpovídat. Ale protože stud, i pocit, že vůči knězi, který musí dodržovat celibát je bezohledné řešit s ním otázky intimity manželství, stále v sobě nosím nezodpovězené a neřešené prohřešky a možná i hříchy. Svěřuji je Bohu a prosím za odpuštění.
 Ježíš jasně říká, že pokrm k životu nám dá jen on. Ale lidé hledají svoje vlastní skutky, které by jim zaručily takovou plnost. Nezajímají se o Boha, ale o sebe. Ježíš tedy vysvětluje, že žádný člověk nemůže dát život sám sobě. „To je skutek Boží.“ Znamená to, že nemáme nic dělat? Ale máme! Je třeba přijít k Ježíši. A to je někdy nejtěžší úkol celého života. Opustit sebe a přijít ke Kristu. Problémy pomáhají otevřít oči, spásu si v posledku nikdo nezajistí sám. ... (Nedělní čtení)

Myšlenky na pondělí, 5. 8. 2024

 Pokud lidé zjistí, že jsi lhal, ztratí k tobě úctu, jejich důvěra k tobě prudce klesne a pověst, kterou sis léta budoval, utrpí ránu, z níž se už možná nevzpamatuješ. ... (Slovo pro každý den)
 Vždycky jsem toužila být hodná. A ono „být hodná“ jsem svým človíčkovským rozoumkem chápala jako „nikdy nikomu ničím neublížit“. A tehdy, přesto, že jsem ještě nepoznala víru, mi náš dobrotivý Bůh dal poznat, že snaha „nikomu neublížit“ může vést k mnoha špatným rozhodnutím.
 Ježíšův soucit vede k poslání učedníků. Vy jim dejte jíst! Poučení i pro mě: jsem schopen se dělit a rozdávat? ... (Komentář: Mt 14,13-21)

Myšlenky na úterý, 6. 8. 2024

 Mnozí z nás si v sobě nesou veliký Bohem daný sen, jenže se tolik bojí selhání, že se ani nepokusí o jeho naplnění. Je zde ale ujištění, že starost o výsledek není tvá zodpovědnost. ... (Slovo pro každý den)
 Po letech upřímné snahy být muži i dětem dobrou ženou a matkou, což se mi skutečně dařilo, mě jednoho dne jako blesk s čirého nebe zasáhla myšlenka: „vždyť má dokonalost je vpodstatě zakuklená pýcha“. A svět se se mnou zatočil, obrátil vzhůru nohama a já pocítila něco nepopsatelně nádherného.
 Tito tři apoštolové poznají úzkost v Getsemanech. Kéž dny, kdy vnímáme Pánovu slávu, jsou průpravou, abychom neusnuli a neselhali, až bude třeba vydat svědectví. ... (Komentář: Mk 9,2-10)

Myšlenky na středu, 7. 8. 2024

 A. W. Tozer řekl: „Nízké smýšlení o Bohu je příčinou stovek menších zel. Vysoké smýšlení o Bohu je řešením desetitisíců životních problémů.“ ... (Slovo pro každý den)
 V okamžiku, kdy se nám poštěstí vhlédnout do sebe Božíma očima a spatřit hřích tam, kde jsme se cítili dokonalí, ba až svatí, nás Bůh radostně obejme a zalije nás takovou láskou, že se s námi zatočí svět. Smutné je, že taková prozření jsou nesmírně vzácná a věřím, že bez momoci Pána nemožná.
 Žena vstoupila s Ježíšem do dialogu. Třeba mu i oponovala. Moje modlitba může být účinnější, opravdovější, přednesu-li Pánu i já své námitky. ... (Komentář: Mt 15,21-28)

Myšlenky na čtvrtek, 8. 8. 2024

 Nedokážeme si představit, čeho všeho je Bůh schopen, a proto si ani nedokážeme představit, čeho jsme schopni my, když mu svěříme vládu nad svým životem. S jeho energií, která v nás působí, můžeme dosáhnout všeho, k čemu nás povolal. ... (Slovo pro každý den)
 Tuším, že Bůh náš život obohatil zvířecími mazlíčky především proto, abychom alespoň vzdáleně pochopili, že tak jako naše zvířátka, tak ani my nemůžeme chápat, proč se nám děje to či ono a proč, přesto a možná právě proto, že nás to bolí, je to pro nás dobré a jak moc nás v těchto chvílích Bůh miluje. Podobně totiž i my svým zvířátkům z jejich pohledu ubližujeme pro jejich dobro a z veliké lásky. I když ta naše láska je vedle té Boží naprosto nicotná.
 Pokud církev následuje Pána a prožívá s ním jeho utrpení, je opravdu skálou. Pokud se snaží „vybruslit“ a mít na mysli jen věci lidské, pak ji ani svět nerespektuje. ... (Komentář: Mt 16,13-23)

Myšlenky na pátek, 9. 8. 2024

 Pokud chceš, aby tě Bůh obnovil a učinil silným, pevným a vytrvalým, pokoř se pod mocnou ruku Boží a všechnu svou starost vlož na něj, neboť mu na tobě záleží. ... (Slovo pro každý den)
 Nikdy nemůžeme pochopit Boží plány, rozhodnutí a činy, nemůžeme si ani představit Boží vševědoucnost a moc. Proto v Něj musíme věřit, milovat Ho a odevzdat se zcela Jeho vůli.
 Nevěsta, pocházející z izraelského lidu, zasnoubená Kristu. Spolupatronka Evropy. Poznáme my svého snoubence, až přijde čas? ... (Komentář: Oz 2,16b.17b.21-22; Mt 25,1-13)

Myšlenky na sobotu, 10. 8. 2024

 „Buďte střízliví! Buďte bdělí! Váš protivník, ďábel, obchází jako ‚lev řvoucí‘ a hledá, koho by pohltil“ (1. Petrova 5:8) ... (Slovo pro každý den)
 Svým rodičům jsem mnohé vyčítala. Až do chvíle, kdy mi před soškou panenky Marie došlo, že nikdo na světě není Bohem, ani Boží maminkou, že všichni jsme hříšní a chybující lidé s člověčím rozumem. Od té doby se snažím milovat každého člověka a když mi v té lásce někdy stojí v cestě příliš velký balvan nenávisti k jeho hříchům, vzpomenu si na tento okamžik s panenkou Marií.
 Byl tam, kde je Kristus. Tedy zvláště v chudých, mezi smutnými a opuštěnými. Tam jsou dle jáhna Vavřince poklady církve. To platí i dnes! ... (Komentář: Jan 12,24-26)

Myšlenky na neděli, 11. 8. 2024

 „Vzepřete se ďáblu, zakotveni ve víře, a pamatujte, že vaši bratří všude ve světě procházejí týmž utrpením jako vy“ (1. Petrova 5:9 ). ... (Slovo pro každý den)
 Nevím, jestli se naše myšlenky Bohu líbí. Moc bych si to přála, ale občas se bojím, zda nevidíme skutečnost příliš lidskýma očima a zda ji alespoň podobně vnímá i pohled Boží.
 Ježíš říká něco naprosto neslýchaného: „Chléb, který já dám, je mé tělo, obětované za život světa.“ Spojení chleba-pokrmu a vlastního těla umírajícího za svět? Jaké drama máme před očima, ale nevidíme ho… Někdo dává všechno, co má, čím je…, abychom my mohli žít. Přijmeme tento pokrm? Nasytíme se tímto darem pro život? ... (Nedělní čtení)

Myšlenky na pondělí, 12. 8. 2024

 Ať se bojíš čehokoli a musíš čelit čemukoli, Bůh ti dá milost, abys to zvládl.Jestli procházíš obdobím stresu, Bůh zaslíbil, že z něj vyjdeš posílen. ... (Slovo pro každý den)
 Nakolik korespondují naše upřímné modlitby za naše drahé s naší trpělivou a upřímnou pokorou, bezmeznou důvěrou a vírou v Boží vševědoucnost a snahou odevzdat všechna trápení do rukou Pána?
 Náš Pán se podrobuje a platí daň. Ale i to koná jako znamení. Nedává „ze svého“, ale skrz Petrovu udici… ... (Komentář: Mt 17,22-27)

Myšlenky na úterý, 13. 8. 2024

 Pokud Boží zásady odpovídají jedinečným vlastnostem dítěte, je větší pravděpodobnost, že je přijme a bude se jimi řídit. ... (Slovo pro každý den)
 Modlím-li se za své blízké, či milované, je to myslím, jako bych se modlila sama za sebe. A nejsem si jistá, není-li to sobecké - modlit se za ně, tedy vlastně sama za sebe a opomíjet ty, které neznám, kteří jsou možná i mými nepřáteli, ale kteří pomoc Boží také potřebují. A možná víc, než ti, za které se modlím.
 Počítám-li se mezi těch devětadevadesát „nezatoulaných“, chci mít trpělivost s Pánem (s církví), který hledá ztracené. ... (Komentář: Mt 18,1-5.10.12-14)

Myšlenky na středu, 14. 8. 2024

 Rodičovství člověka na jednu stranu obohacuje, zároveň v něm ale vyvolává pocity viny. Obohacuje nás, protože své děti milujeme a přinášejí nám radost. A vyvolává v nás pocit viny, protože si vyčítáme jejich nedostatky a neštěstí. ... (Slovo pro každý den)
 Myslím si, že každá bytost světa, i ta nejbezvýznamější, nejnepříjemnější, nejošklivější,... má někoho, kdo ji miluje, kdo by se pro její bolest trápil. Někoho, pro něhož by se zase trápily jiné bytosti a pro ty opět jiné. Nakonec, když se tak zamyslím, tak pro utrpení kterékoliv jediné bytosti světa se trápí všechny - celý svět.
 Tolikrát jsem slyšel ujištění našeho Pána o jeho přítomnosti mezi námi! Nevyháníme jej však z našeho společenství prosazováním své vůle? ... (Komentář: Mt 18,15-20)

Myšlenky na čtvrtek, 15. 8. 2024

 Děti jsou nám dány, abychom se je pokusili duchovně, morálně, společensky a intelektuálně formovat. Do sedmi let se naučí asi sedmdesát pět procent všeho, co kdy budou znát. ... (Slovo pro každý den)
 Myslím si rovněž, že každá bytost světa má někoho, kdo se raduje z její radosti a z jejího štěstí. Někoho, z jehož radosti by se těšili jiní a z jejich zase další. Nakonec se zdá, že z radosti jediného člověka se může radovat celý svět. V čem se to mýlím a proč to tak není?
 Příslib a naděje pro nás: povolání k životu, který nekončí. Matka Boží, stále spojená se svým Synem, ať je na mé životní cestě povzbuzením… ... (Komentář: 1 Kor 15,20-27a)

Myšlenky na pátek, 16. 8. 2024

 Mnozí z nás dostali energické, svéhlavé děti s vlastními plány, které vědí, co chtějí, a kdy a jak toho dosáhnout. Vědí také, co nechtějí jíst, nosit, slyšet, říkat a dělat! V této situaci se snaha o vedení může snadno zvrhnout v kritiku a neustálé zdůrazňování chyb dítěte - v atmosféru vzájemného přetahování, namísto budování vztahu, který vytváří důvěru a umožňuje vést diskusi a projevovat si úctu. Mnohem lepším přístupem je ukázat dítěti řešení. ... (Slovo pro každý den)
 Mám-li bezmeznou, pevnou a slepou víru v bezpodmínečnou lásku Boží, v Boží vševědoucnost, moudrost, moc a plán, takovou, jakou měl náš Pán, když byl člověkem, potom musím věřit, že Bůh ví, co mě a kohokoliv na světě trápí. Když se tedy za kohokoliv a cokoliv modlím, pak Bohu vše pouze odevzdávám. Způsob a čas řešení však musím ponechat na jeho vůli a lásce.
 Věrnost a nerozlučitelnost manželství je obrazem věrnosti Boha člověku. On také „trpí“, když vidí moje nevěry a nestálost. ... (Komentář: Mt 19,3-12)

Myšlenky na sobotu, 17. 8. 2024

 I správné vedení, je-li podávané negativně či špatným způsobem, poškozuje sebeúctu, vyvolává odpor a brání budování vzájemného respektu. Děti od vás potřebují slyšet: „Nejsem ti za zády – jsem ve tvém týmu!“ ... (Slovo pro každý den)
 Mám hluchého psa. Vím to. Přesto, když se žene do nebezpečí, křičím na něj, až mě bolí v krku, i když křičet nechci. Jako bych nevěděla, že mě neslyší. Podobně vím, že je náš Pán vševědoucí, že se do Jeho rukou odevzdávám a že chci přijmout trpělivě, pokorně a s láskou veškerou jeho vůli. Přesto, když je mi pak úzko, prosím ho v modlitbách o pomoc.
 Ježíš vložením rukou na děti dává najevo svoji sounáležitost s nimi. Kéž dovedu jeho velikost brát prostě, jako dítě… ... (Komentář: Mt 19,13-15)

Myšlenky na neděli, 18. 8. 2024

 Když dojde mezi vámi a dítětem k běžnému konfliktu, a to se určitě stane, je snadné stát se panovačným nebo frustrovaným. Pokud na dítě křičíte, urážíte ho nebo ponižujete, míjíte svůj rodičovský cíl, jímž je vedení a výchova. Takové jednání v dětech vyvolává hněv, pocit bezmocnosti a ztrátu důvěry v sebe i ve vás, což ve výsledku vede ke vzpouře. ... (Slovo pro každý den)
 Někdy něčí chyby a prohřešky dobře chápu, soucítím s ním a nechci jej trápit káráním, či jmu jinak ubližovat. Jenomže pak mívám pocit, že nijak nepřispívám k jeho nápravě a spáse a tím mu vlastně ubližuji mnohem víc. Potom se cítím zcela bezmocná.
 Jíst něčí tělo? To je děsivá představa. Jíst ovšem znamená, že díky pokrmu se my sami stáváme života schopnými. Možná by nám pomohlo srovnání s mateřským kojením, kdy se dítě sytí z těla matky. Bez její pomoci by nepřežilo. V eucharistii se setkáváme s Kristem, který se za nás zcela vydal – zemřel. To je obraz oběti, která byla obětována místo obětníka! Oběti podle Písma se účastnili ti, kdo jedli maso z ní připravené jako pokrm. Ježíš využil starozákonní představy, aby nabídl zcela nový způsob osobního setkání s darujícím se Bohem. On se vydává nám a my se sytíme jeho obětí. A tak máme život! ... (Nedělní čtení)

Myšlenky na pondělí, 19. 8. 2024

 Jestli své dítě povedete jako ti, kdo jsou v jeho týmu, a budete mu poskytovat trpělivou praktickou pomoc, vybudujete si vztahy, které povedou ke spolupráci, důvěře a vzájemnému respektu. ... (Slovo pro každý den)
 Křičet, hádat se, dělat kravál, nadávat – je hřích. Ale není také hřích mlčky, s pokorou a soucitně se modlit a snášet hříchy svých blízkých s vědomím, že jediné, co pro jejich spásu děláme je naše modlitba? Není tohle spíše pokrytectví, nebo pýcha – já opravdu nevím.
 U mála lidí je touha následovat Pána tak velká, aby se zřekli pro ně nejcennějšího. Ale velký majetek může sám od sebe vést k zármutku! ... (Komentář: Mt 19,16-22)

Myšlenky na úterý, 20. 8. 2024

 Kázeň a napomínání spočívají ve výchově a učení se, trest spočívá v tom, že dítě za své chování trpí. Děti potřebují kázeň, nikoli trest, který často ukládá frustrovaný a rozzlobený rodič. ... (Slovo pro každý den)
 Je těžké žít ve světě, který místo Boha, místo skromnosti, lásky, milosrdenství a dobroty srdce adoruje úspěch, peníze, krásu, vítězství a mládí.
 Bohatý, který lpí na svém majetku, do Jeho království neprojde. Nejprve musí náklad složit a protáhnout se. Ztěžka, jako velbloud v úzké brance. ... (Komentář: Mt 19,23-30)

Myšlenky na středu, 21. 8. 2024

 Kázeň děti učí, co je správné a co špatné, tím, že vyvozuje důsledky, které přímo souvisejí s jejich volbami. Může spočívat v domácím vězení nebo v omezení některých práv, vždy by ale měla být ku prospěchu dítěte a nikdy by neměla působit bolest. ... (Slovo pro každý den)
 V biblické době bylo vemi žádoucí mít vlasy pomazné olejem, dnes děláme vše, abychom neměli vlasy mastné … Takové a jiné odlišnosti současnosti a doby, kdy byla Bible napsána je třeba mít stále na mysli, abychm její text správně chápali správně.
 Bůh chce štěstí pro všechny nezávisle na jejich výkonu. To může působit úlevně ve společnosti, postavené jen na ekonomickém růstu a výkonu jednotlivce. ... (Komentář: Mt 20,1-16)

Myšlenky na čtvrtek, 22. 8. 2024

 Náš materialistický svět si plete lásku s benevolencí. Milující rodiče dávají, aniž by rozmazlovali, a pokud dítěti něco odpírají, je to pro jeho dobro. ... (Slovo pro každý den)
 Ve vysoké skleněné váze se nám ubytoval pavouk. Protože mouchy do vázy samy nevletí, chytáme je a pavouka krmíme. A krutě tím ubližujeme mouchám - v opačném případě bychom utýrali hlady pavouka. V reálném světě prostě nelze vyhovět všem. A proto si myslím, že náš nadevše milovaný, dobrotivý, láskyplný, vševědoucí a všemohoucí Bůh, který miluje všechny své děti a všechny s láskou a péčí opatruje, tak nikdy nevyslyší a nepřijme všechny prosby a potřeby jednotlivce bez ohledu na potřeby zbytku světa. A my pouze musíme věřit, že ví, co koho trápí, že nás miluje a že má řešení.
 Ano, je nám sympatická otevřenost, přijetí těch na okraji. Ale i oni i já se musíme „svatebním šatem“ přizpůsobit a přijmout Otcovu vůli. ... (Komentář: Mt 22,1-14)

Myšlenky na pátek, 23. 8. 2024

 Benevolentní rodiče dávají dětem vše, co chtějí, bez ohledu na jejich chování, a tím je nemotivují k odpovědnosti. Rozmazlené děti si vytvoří pocit nároku a myslí si, že ostatní tu jsou jen proto, aby je uspokojovali. ... (Slovo pro každý den)
 Čím to, že jediný pohled na tichou a pokojnou oblohu na konci dne mě dokáže naplnit tak úžasným pokojem, láskou i štěstím?
 Pádná odpověď i pro mě, když chci svými problémy uvést své svědomí do úzkých: milovat Jej celým srdcem a druhé jako sám sebe. Ne míň, ale ani ne víc! ... (Komentář: Mt 22,34-40)

Myšlenky na sobotu, 24. 8. 2024

 Benevolentní rodiče se často cítí provinile a bojí se, že je jejich děti nebudou mít rády nebo je nebudou respektovat. Zaměňují benevolenci za lásku a vychovávají děti, které se dožadují, manipulují a nikdy nejsou spokojené. ... (Slovo pro každý den)
 Ani ti nejlepší a nejzkušenější odborníci na dětskou psychologii a výchovu se neshodnou, co je pro dítě a jeho budoucnost nejlepší - da autoritatvní či demokratický přístup.
 I dnes se mnozí při pohledu na instituci církve podobně ptají: Co z ní ještě může vzejít dobrého…? Kéž jsme přímí a není v nás lsti! Pak bude svět překvapen… ... (Komentář: Jan 1,45-51)

Myšlenky na neděli, 25. 8. 2024

 Láska vyžaduje, abyste se svými dětmi mluvili, naslouchali jim, chápali je, smáli se s nimi, sdíleli s nimi těžké chvíle, respektovali je a povzbuzovali je bezpodmínečným přijetím. Taková láska nic nestojí, ale stojí za všechno. ... (Slovo pro každý den)
 Demokratická výchova je jemná, ohleduplná s jasnými pravidly. Učí empatii, diskuzi a vzájemné toleranci. Taková výchova však musí být důsledná a dodržování pravidel se musí vyžadovat a jejich nedodržování trestat, obvykle zákazy. Tímto způsebem se děti naučí zodpovědně se rozhodovat, rodiče bývají se svými dětmi v přátelském vztahu a jsou respektováni.
 Ježíš pracuje současně na několika rovinách. V celé šesté kapitole Janova evangelia čteme o významu eucharistie. Ale zároveň Ježíšova slova směřují ke zkoušce víry. Teprve ve světle celých Velikonoc bude jasné, jak to Kristus myslel. Snoubí se tu oběť, smlouva s Bohem, naprosté sebedarování, vykoupení… Do této chvíle je obtížné porozumět, jak to celé Pán myslí. Podobně jako v prvním čtení Izraelité stojí před volbou: opřít se vírou o Boha a uvěřit, že přes všechny vnitřní otazníky Hospodin ví, jak dostát svému slibu. ... (Nedělní čtení)

Myšlenky na pondělí, 26. 8. 2024

 Dalším zdrojem rodičovské nejistoty je hořkost versus něco lepšího. Hořkost je silná zášť nebo cynismus. Rodiče mohou ve svých dětech hořkost vyvolat vlastním chováním. ... (Slovo pro každý den)
 Demokratická výchova však nikdy nesmí být benevolentní, pak je to už výchova „svobodná“ a „sebeřízené vzdělávání“. Obojí, pokud nejsme pedagogickými kouzelníky, vychová z dětí „sobecké, egoistiké a nepřizpůsobivé osobnosti, které myslí jen sami na sebe.
 Dokážeme Pána reprezentovat jako křesťané v Soluni? Bude jeho jméno oslaveno i skrze nás? ... (Komentář: 2 Sol 1,1-5.11b-12)

Myšlenky na úterý, 27. 8. 2024

 Hořkost můžeme v dětech vyvolat nedůsledností. K té dochází, když jste jeden den přísní a autoritativní, a druhý den tolerantní. Co dnes vedlo k důraznému pokárání, zítra přejdete shovívavým úsměvem. Dítě tak nikdy neví, co má očekávat. ... (Slovo pro každý den)
 Zastánci svobodné výchovy věří, že se jejich děti naučí nejvíc, když je nechají žít podle vlastních pravidel a o všem se rozhodovat se vší zodpovědností. Ale i když nejsou motivování vlastním pohodlím a v horším případě i představou, že pokud jim potomek v budoucnu něco vyčte, odpálkují ho slovy: „bylo to tvé rozhodnutí“, má tato výchova spoustu úskalí.
 Falešné zprávy a popletení hlav není tedy nic nového. Zbraň proti tomu je podobná jako tenkrát: dobrý čin i dobré slovo. ... (Komentář: 2 Sol 2,1-3a.14-17)

Myšlenky na středu, 28. 8. 2024

 Hořkost můžeme v dětech vyvolat náladovostí. Dnes je s vámi legrace a je příjemné s vámi být, zítra jste podráždění a odtažití. ... (Slovo pro každý den)
 Pro malé dítě je svoboda volby nesmírnou zátěží, vždyť někdy je zátěží i pro dospělého člověka. Přesto si to rodiče, preferující svobodnou výchovu často neuvědoují. Sice se některé dítě snad lépe naučí rozhodovat se, ale ta zátěž je v ranném věku připravuje o mentální, psychické a duševní síly, které potřebuje jinde a na něco jiného.
 Mnozí mají zkušenost, že pastorace duchovních, kteří pracovali rukama, přinesla více ovoce. Nenazrál čas se k této praxi vrátit? ... (Komentář: 2 Sol 3,6-10.16-18)

Myšlenky na čtvrtek, 29. 8. 2024

 Hořkost můžeme v dětech vyvolat, když nevysvětlujeme své požadavky a nedáváme prostor k diskusi, děti nemohou vyjádřit své pocity. „Prostě dělej, co říkám, protože to říkám já!“ Dítě tak nikdy nedostane příležitost pochopit důvod. ... (Slovo pro každý den)
 Velkým problémem svobodné výchovy je také potředa malého dítěte cítit se v bezpečí. A přesto, že je pro ně autokratický přístup rodičů nepříjemný, přesto, že se proti takové výchově bouří, dává mu mnohem větší pocit jistoty, poskytuje mu silnou oporu, dítě žije pokojněji a jeho psychika je méně namáhaná.
 „Není dovoleno“ – nekompromisní varování, které je úkolem církve i dnes. Pokud to nedovede, nebo nechce, ztrácí hlavu. Ale jinak než Jan Křtitel. ... (Komentář: Mk 6,17-29)

Myšlenky na pátek, 30. 8. 2024

 Hořkost můžeme v dětech vyvolat zneužívajícím chováním. To může být fyzické či emocionální (odpírání lásky, mlčení, odmítání) nebo slovní (křik a používání zraňujících slov). ... (Slovo pro každý den)
 Úskalí autokratické výchovy také nejsou zanedbatelná. Jedním z nich je, když si na dětech plníme své vlastní nenaplněné sny a nutíme je činnostem, které neodpovídají jejich touhám, potřebám, ba ani schopnostem. Tím největším jsou však soutěživí rodiče, kteří mají potřebu se svým dítětem chlubit a úspěchy dítěte považují za své vlastní.
 Nauka o kříži je opravdu vysvobozením z neplodných spekulací naší bohaté společnosti. Budu myslet na pronásledované křesťany, kteří teorii potvrzují svým utrpením… ... (Komentář: 1 Kor 1,17-25)

Myšlenky na sobotu, 31. 8. 2024

 Hořkost můžeme v dětech vyvolat nedodržováním vlastních zásad. Říkáte jednu věc, ale děláte druhou! Vyznáváte určité názory, ale nejednáte podle nich. Očekáváte, že vaše děti budou uctivé, zatímco sami k ostatním projevujete neúctu. Požadujete po dětech upřímnost, ony ale vidí, že podvádíte a lžete, jak se vám hodí. Děti jsou bystří pozorovatelé, možná nic neříkají, ale většina toho, co děláte, neunikne jejich pozornosti. Vidí vaši nedůslednost, když to, co říkáte, je v rozporu s tím, co děláte. Všechno toto chování může v dětech vyvolat ponížení, nelibost až rozzlobenost.„Neponižujte své děti. Jednejte proto tak, abyste je neznechutili. ... (Slovo pro každý den)
 Myslím si, že Bůh je nám i v otázce výchovy dětí dokonalým učitelem. Sám vychovával své děti, tedy národy světa, s ohledem na jejich vyzrálost, na. jejich psychickou odolnost a všem ostatním možným okolnostem. Podle toho na ně kladl a klade i své požadavky, soudí je a trestá. A co je nejdůležitější, všechny nás přijímá s láskou takové, jací jsme, všechny nás bezpodmínečně miluje.
 Mohu mít radost z toho, že Pán „zahanbuje mocné“. A děkuji, že o Něm vím! Kéž mě to naplní pokorou, ale i sebevědomím. ... (Komentář: 1 Kor 1,26-31)