† † †




Sebrané myšlenky dne - březen 2025




Denní modlitba Celosvětové sítě modlitby se svatým otcem Františkem na březen 2025

    Nebeský Otče, kladu před tebe celý dnešní den a ve spojení s tvým Synem, který ve mši svaté neustále zpřítomňuje svou oběť za záchranu světa, ti nabízím své modlitby, práce, utrpení i radosti. Duch Svatý, který vedl Ježíše, ať je i mým průvodcem a dává mi sílu svědčit o tvé lásce. Spolu s Pannou Marií, Matkou našeho Pána a Matkou církve, to vše přináším jako svou nepatrnou oběť zejména na úmysly Svatého otce a našich biskupů:
    Svatý Františku Xaverský, oroduj za nás! Svatá Terezie od Dítěte Ježíše, oroduj za nás!

    Úmysl papeže - Za rodiny v krizi: Modleme se, aby zlomené rodiny nalezly uzdravení svých ran v odpuštění a vzájemném znovunalezení svých darů, i v jejich odlišnostech.

    Národní úmysl - Za účastníky národní pouti: Modleme se, aby se poutníci do Říma vrátili do svých domovů s pokojnou nadějí, radostnou vírou a novou odvahou svědčit o Kristu.



Myšlenky na sobotu, 1. 3. 2025

 Matka Mojžíšova jako otrokyně nemohla svého syna přinést k faraónově dceři. Bůh to však udělat mohl, a také to udělal. A to, co udělal pro Mojžíše, udělá i pro tebe, pokud ho budeš v modlitbě hledat a budeš se řídit jeho pokyny. ... (Slovo pro každý den)
 Středem liturgie nejsou ani věřící, ani kněží ale Pánbůh, který je někde uprostřed, který to všechno zinscenoval a který nás vede - je to vlastně celá Nejsvětější Trojice která je hlavním aktérem každé Mše Svaté. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Kéž splním Boží záměr: hlásat jeho velkolepá díla. To se může projevit i na mé tváři. Snažím se být jeho obrazem? ... (Komentář: Sir 17,1-13)

Myšlenky na neděli, 2. 3. 2025

 Aby se vaše děti mohly stát součástí vykoupené Boží rodiny, musejí se znovu zrodit. Měli byste se snažit vést je ke Kristu, dokud jsou malé a jejich myšlení lze formovat. Pozdě ale není ani v případě, že už jsou starší. „Neplač už, zadrž slzy, neboť tvá námaha dojde odměny, praví Hospodin: oni se ti z nepřátelské země vrátí! Je tu naděje pro tvé potomky, praví Hospodin: tvé děti se vrátí do vlasti!“ (Jeremjáš 31:16-17, B21). ... (Slovo pro každý den)
 Farníci mohou pro svého kněze udělat hodně. První věc je, že svého kněze přijmou jako člověka. Takového, jaký je. S jeho historií i s jeho limity a budou se za něj modlit jako za člověka. A budou se za něj modlit jako za kněze a podporovat ho. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Jak rádi poučujeme druhé. Je to však vždy na místě? Nejde spíše o nevyžádané rady, které ostatní jen rozčilují, nebo jsou dokonce směšné. Ježíš varuje zhruba takto: „Nepohrdejte tím, kdo dnes ví méně než vy. Brzy bude stejně chytrý a možná mnohem více. Nedávejte rady ‘na počkání', když tušíte, že sami mnoho věcí nevíte.“ Je důležité, abychom znali své limity a byli schopni uznat vlastní omezení. Dnes se ale rodí nový problém. S rozvojem počítačové gramotnosti se starší generace mnohdy jeví jako ta méně znalá. Kristova výtka není mířena jen na starší lidi, kteří možná rádi poučují. Je určena i mladé generaci, která je v něčem více znalá. Úcta k druhému je klíč k moudrosti bez ohledu na věk! ... (Komentář k nedělnímu čtení)

Myšlenky na pondělí, 3. 3. 2025

 Snažíš-li se soutěžit s ostatními nebo využíváš okolnosti ve svůj prospěch, aby ses dostal na vrchol, nediv se, když ti Bůh zastoupí cestu. Petr napsal: "Všichni se oblečte v pokoru jeden vůči druhému, neboť ‚Bůh se staví proti pyšným, ale pokorným dává milost". ... (Slovo pro každý den)
 Modlitbou za svého kněze se určitě posvětíme sami a určitě, když se za něj modlíme, vyroste i naše láska k němu. A možná že naše modlitby pomohu i jemu, aby se otevřel pro dary, kterým se dřív neotvíral. Důležité je, abychom se modlili za něj i za farnost a hlavně abychom všichni dělali to, co můžeme dělat. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Bůh má radost z kajícího návratu. Toto vědomí ať posílí ve Svatém roce mou naději! Právě v naději mám prožít nadcházející dobu postní. ... (Komentář: Sir 17,20-28)

Myšlenky na úterý, 4. 3. 2025

 Abraham předal Izákovi dvě věci: svůj hmotný majetek a zbožný příklad. Jedno mu ale předat nemohl: osobní zkušenost s Bohem. I vaše děti musejí získat s Bohem vlastní zkušenost. ... (Slovo pro každý den)
 Nikdo vám nemůže zařídit, že budete mít dokonalého kněze. Ale když budete dělat to, co chce Bůh, budete mít ve farnosti výborné věřící - a to budete vy. A jednou bude pro každého kněze radostí přijít do vaší farnosti. A to je důležitá věc. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Dávat s radostí! Sebe, svůj čas, podobně jako maminky věnují vše svým dětem. Hospodin chce, abych mu byl i v tomto podobný. ... (Komentář: Mk 10,28-31)

Myšlenky na středu, 5. 3. 2025

 Bible nazývá satana intrikánem. Jestliže proti tobě někdo intrikuje a ty si toho nejsi vědom, nemůžeš podniknout obranná opatření, a nakonec můžeš přijít k úhoně. Mezi nejúčinnější satanovy lsti patří zlehčování jeho vlivu v našem životě. Dělá to proto, aby nás mohl obelhat. ... (Slovo pro každý den)
 Je taky hrozně důležitá věc, abyste od svého kněze něco očekávali, protože když přijde nový kněz do farnosti a nikdo od něho nic nechce, to je to nejhorší, co se mu může stát. Ten nejhorší pocit totiž je, když od něj nikdo nepotřebuje a nikdo od něj nic nečeká. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Čím je ve společnosti méně naděje, tím více je potřeba našeho svědectví. Vynikne touha po „dni spásy“, tedy po záchraně. Ukazovat směr a dávat naději, je mým úkolem v době postní. ... (Komentář: 2 Kor 5,20 – 6,2)

Myšlenky na čtvrtek, 6. 3. 2025

 Bible popisuje věci, které se odehrávají v neviditelné sféře a jejichž účinky se projevují ve sféře viditelné. ... (Slovo pro každý den)
 "Vzpomínám si na jednu farnost, kde když jsem šel k oltáři, to očekávání jsem úplně cítil. Byla to městská farnost, kde se sešli lidé, kteří chtěli slyšet slovo Boží. A já jsem kolikrát při tom zvěstování měl pocit, že mi to slovo tahají z úst. Že je to slovo, které jsem si ani nepřipravil, ani nestačil promyslet, že je to úplně něco jiného, než jsem si myslel, že budu říkat. To jejich očekávání bylo tak veliké, že jsem zakoušel to, co píše svatý Lukáš o Pánu Ježíši, že lidé viseli na jeho rtech. A to najednou kněze motivuje. Jednak k tomu, aby se připravoval, jednak k tomu, aby se za farnost modlil a aby se skutečně pro ně snažil zvěstovat evangelium. Čili vy něco můžete, hodně můžete." ... (P. Vojtěch Kodet)
 Možná budu odmítán se svým svědectvím. Sounáležitost s Ježíšem v tom, jak byl nepochopen, může být impulzem k lásce… ... (Komentář: Lk 9,22-25)

Myšlenky na pátek, 7. 3. 2025

 Svádět každý životní neúspěch na satana může být výmluva. Je však velkou chybou, pokud nedokážeš rozeznat, kdy ve tvém životě působí. Když jsi vystaven účinkům jeho útoku a přitom ho nedokážeš identifikovat jako původce, může nad tebou snadno zvítězit, rotože nevíš, jak se bránit. ... (Slovo pro každý den)
 Už Origenes v prvních stoletích křesťanství říká: „Slovo Boží poslouchat schopni nejste. Přemýšlíte o svých kšeftech, a když vyjdete z kostela, tak už zase obchodujete. A ženy ani nemluvě. Ty celou bohoslužbu myslí jenom na své děti nebo na své pletení.“ Čili ta pokušení nějak jsou a teď co dělat, abychom skutečně slavili? Co má chudák laik dělat, když ho ta mše v kostele nebaví? ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Zdánlivou nepřítomnost Pána a pocit odloučení od něj zná asi každý. Ale trpělivost snášení může být tím pravým postem. ... (Komentář: Mt 9,14-15)

Myšlenky na sobotu, 8. 3. 2025

 Bůh ti dal Boží slovo, to je tvůj „meč ducha“ . Pokud však nerozpoznáš, že za tvým problémem stojí satan, je to jako kdybys bojoval se zavázanýma očima a máchal mečem do všech stran, místo aby ses zaměřil na nepřítele a porazil ho. ... (Slovo pro každý den)
 Je třeba, aby do slavení mše svaté člověk doopravdy vstoupil. Aby věděl, že se ho ta mše bytostně týká. Že to není divadlo, které předvede pan farář, a v hledišti na něj koukáme. Je velký rozdíl, když člověk přijde do kostela s otázkou: „No to jsem zvědav, co ten farář dneska řekne“, anebo když se večer předtím podívá na biblické texty, které jsou na tu neděli, když se za toho kněze modlí, když přijde zavčas a když do toho chce vstoupit srdcem. A o to jde.... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Nekritizuji i já církev a její představitele, když se víc věnují lidem na okraji, než „zbožným a věrným“? ... (Komentář: Lk 5,27-32)

Myšlenky na neděli, 9. 3. 2025

 Abys mohl odolat ďáblovým svodům, musíš se „promodlit skrz“. Znamená to stát pevně na Božím slově, modlit se ve všemocném a nade vším vítězícím Ježíšově jménu, odmítat se vzdát a vědět, že Bůh slyší a odpovídá i když Jej neslyšíš, nebo neodpoví hned. ... (Slovo pro každý den)
 K tomu, abychom do bohoslužby vstupovali srdcem, nám samozřejmě může pomoci všechno, co je o mši svaté napsáno, ale samo o sobě to nestačí. Protože ono to není tak jednoduché do toho tajemství vstoupit. Všimli jste si u učedníků jdoucích do Emauz, jak dlouho trvalo, než s nimi Pán došel k lámání chleba? Co všechno předcházelo tomu, než spolu zasedli za stůl a než rozlomil chléb? Přesně tak je to v našem životě a v našem slavení. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Náš Spasitel prochází pokušením! Zdá se to až neuvěřitelné, že si démon dovolí zaútočit na Božího Syna. Nepoznal ho, nebo si ve své pýše myslel, že dosáhne rozdělení osob v Nejsvětější Trojici? Pokušení každopádně patří k duchovní zkušenosti. Obranou není diskuse se zlem či Zlem. Obranou je plné opření se o víru v Boha. O vztah k pravému Bohu, který si nenecháme útoky zla rozvrátit. Démon užívá nejčastěji strategii vyvolání strachu a lživého překroucení skutečnosti. Jeho slova nejsou pravdivá. Ježíš se proto brání citací Božího slova. Je tedy třeba znát Boží slovo, či alespoň jeho nejdůležitější části, a připomínat si, kdo je náš Bůh. A právě to je smyslem postní doby. ... (Komentář k nedělnímu čtení)

Myšlenky na pondělí, 10. 3. 2025

 Bible říká: „A tak, bratří, svou sílu hledejte u Pána, v jeho veliké moci. Oblečte plnou Boží zbroj, abyste mohli odolat ďáblovým svodům. Nevedeme svůj boj proti lidským nepřátelům, ale proti mocnostem, silám a všemu, co ovládá tento věk tmy, proti nadzemským duchům zla“ (Efezským 6:10-12). ... (Slovo pro každý den)
 Slavení eucharistie není počátkem života církve, ale jeho vrcholem. K slavení eucharistie jsou přizvány živé údy Kristova těla. Vůbec není dobře, že my jsme z toho udělali první kontakt s církví. Prostě když nevíme, co s hledajícím člověkem, tak ho vezmeme do kostela. Chudák malej vstoupí do toho přítmí, kouká, tam nějaká babička něco mumlá. Teď stoupaj, klekaj, něco zpívaj, chlap tam přijde v něčem nahastrošenej. Jo, teď zpívaj takový zvláštní písně, že se máme z prachu pozvednout anebo naopak se do něho zase uložit, a říká si, „Kam jsem to vlez, co se děje?“ A vy jste celí blažení, že se účastní vrcholného tajemství… ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Když mám někoho rád, snažím se jej napodobit. Snaha být alespoň trochu tak dobrý, jako je Hospodin, ať vyvěrá z lásky k Němu! ... (Komentář: Lv 19,1-2.11-18)

Myšlenky na úterý, 11. 3. 2025

 Když se rozhodneš chodit s Bohem a plnit jeho vůli, satan se ti bude snažit bránit v cestě na každém kroku. Pokud ti nedokáže zabránit, aby ses modlil, bude se snažit tvé modlitby blokovat. ... (Slovo pro každý den)
 Když hledající vezmeme do kostela, dřív, než k tomu uzrají, pak z něj často odcházejí plni smutku, naštvaní, brblající, zklamaní a hlavně jdou nasměrováni úplně mimo společenství, mimo církev. Jenže takových brblalů máme v církvi strašně vysoké procento. Nebo lidí, kteří do kostela jdou z nějakého zvyku či kvůli nějakému přikázání. Mši absolvují. Ale po pravdě řečeno, společenství už jen duchovně zatěžují. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Upovídanost při modlitbě vyžadujeme my lidé… Snad proto, že sami sobě chceme mnoho říci. Ale pravá modlitba směřuje k Otci a za potřeby druhých… ... (Komentář: Mt 6,7-15)

Myšlenky na středu, 12. 3. 2025

 Bible říká: „… ten, který je ve vás, je větší než ten, který je ve světě“ (1. Janova 4:4). Uchyl se do samoty s Bohem a modli se: „Bože, otevři mi oči.“ A pak tam zůstaň, dokud to neudělá. Až se to stane, zjistíš, že nebeské síly jsou na tvé straně a máš k dispozici nebeské zdroje. A jak k nim získáš přístup? Vírou! ... (Slovo pro každý den)
 Když učedníci jdoucí do Emauz byli celí rozlámaní a zklamaní, Ježíš se k nim nenápadně se k nim přidal a snažil se dostat k jejich srdci. A oni ho poučují, když se jich zeptá, co se vlastně stalo; oni mu ten katechismus přeříkávají až k tomu ukřižování. To vzkříšení tam ještě neměli, proto byli tak smutní. Jenomže oni sice všechno věděli, ale vůbec mu nenaslouchali. A tímhle způsobem my někdy i my komunikujeme s Bohem. Vše mu vysvětlujeme, co všechno víme, co má dělat, kde by měl zasáhnout, v čem jsou naše problémy. Ale už mu nedáváme prostor, aby mluvil On. A Ježíš napřed musel ty lidi plné smutku, zármutku, neodpuštění, zklamání dotáhnout do situace, kdy začnou naslouchat. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Nehledám někdy i já znamení, zajímavá zjevení, abych se ukotvil ve své víře – nebo spíš ve své ideologii? Nové pochopení Krista může být obrácení proti mému pohodlí, proti zvykovosti. ... (Komentář: Lk 11,29-32)

Myšlenky na čtvrtek, 13. 3. 2025

 I kdybys měl v přirozeném světě stoprocentní zrak, v duchovním světě můžeš být slepý a můžeš se stát obětí satanových nástrah. Obrátíš-li se však v modlitbě k Bohu, může ti otevřít oči a dát proti nim vítěznou strategii. ... (Slovo pro každý den)
 Aby člověk uměl naslouchal slovu Božímu, musí se učit naslouchat také lidem. A to je dost složité, protože my jsme většinou plni sami sebe. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Své prosebné modlitby chci vždy podřídit vědomí, že Bůh se o mě stará nejlépe. Kéž se i já chovám podobně k druhým! ... (Komentář: Mt 7,7-12)

Myšlenky na pátek, 14. 3. 2025

 Kvůli lidské slabosti tě i opravdoví přátelé mohou zklamat. Proto lidem „důvěřuj, ale prověřuj“. Naproti tomu Bohu důvěřuj celým srdcem a na svoji rozumnost nespoléhej. Poznávej ho na všech svých cestách, on sám napřímí tvé stezky. ... (Slovo pro každý den)
 Naslouchání Slovu předchází úkon kajícnosti, což znamená, že si uvědomím, co mi ve slavení brání. Jenomže jak si se mám v kostele ve zlomku vteřiny rozpomenout, co jsem za minulý týden vyvedl? Maximálně se vybičuju k tomu, abych měl ducha kajícnosti. Proto je tak důležité se na mši připravit. Abych, když pak v kostele prosím za odpuštění hříchů, věděl jasně, za co prosím. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Ochota ke smíření i k omluvě má předcházet naši účast na liturgii. Snad právě proto nejsou naše kostely přeplněné… ... (Komentář: Mt 5,20-26)

Myšlenky na sobotu, 15. 3. 2025

 V Písmu máme příkaz každého milovat, nikoli každému důvěřovat. Ježíš nám v tom může být příkladem. Těm, kteří se k němu hlásili jako učedníci se sice vydal ve vztazích a žil s nimi, věděl však, že nejsou dokonalí. Rozuměl lidské přirozenosti a nedůvěřoval jim neuváženě. ... (Slovo pro každý den)
 Podstatnou součástí slavení je slovo Boží. Podstatnou. To není něco, co je třeba jen přežít. Jsou farnosti, v nichž většina lidí, očekává, že v kázání bude kněz mluvit na biblické texty. Ve chvíli, kdy přijde první lektor, všichni ztichnou, protože vědí, že kněz se na to bude odvolávat. Jsou na to vycvičení a čtou si texty dopředu, jejich srdce už je nastavené na to, aby vnímali, co dneska bude. Tohle napadlo mě, tohle mě oslovilo, co zase zdůrazní pan farář? ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 I já mám být obrazem Boží lásky ke každému člověku. Je to těžké, ale právě skrz to mohu vítězit: ostatně i církev přežívá své nepřátele tím, že se za ně modlí… ... (Komentář: Mt 5,43-48)

Myšlenky na neděli, 16. 3. 2025

 Když vkládáš do lidí důvěru, kterou bys měl vkládat pouze v Boha, zaděláváš si na zklamání. V jakémkoli mezilidském vztahu můžeš dojít jen do určité hranice. Pokud ji překročíš, nejspíš ti hrozí zranění. Je snadné podlehnout představě, že ti někteří lidé nikdy neublíží, a pak být zklamaný, když této představě nedostojí. ... (Slovo pro každý den)
 Jsou situace, kdy kněz nás při kázání opravdu neosloví. Prostě nemusí se taky vždycky připravit, ani mu to třeba nejde. Může se stát. Pak samozřejmě to minimum, které by si přítomný křesťan pro takvý případ měl vytyčit je nesoudit, nekritizovat, nezuřit. Někteří to absolvují tak, že se modlí modlitby z kancionálu, možná i modlitbu za kněze, desetkrát za sebou ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 „Vezměte mě s sebou,“ žadoní dítě a rodiče chvíli váhají. Ale nakonec odmítnou: „To není pro malé děti. Až budeš starší…“ Kolikrát jsme nějaké podobné situace zažili, ať jako děti, nebo jako rodiče. A pak přišel vzácný den, kdy se dítě smělo účastnit… Být s Kristem na hoře byla nejen výsada, ale okamžik určité zralosti. Teď už mohou učedníci vědět víc, nahlédnout do dějinného kontextu. Ježíš není jen moudrý kazatel, filozof… On koná mocné činy jménem svého nebeského Otce… A učedníci nyní zjišťují, že je někým, komu hlavní starozákonní osobnosti stojí po boku. Kdo je tedy ve skutečnosti tento Ježíš? O něj se bude třeba opřít i v okamžiku utrpení a smrti. Je naše víra připravena? ... (Komentář k nedělnímu čtení)

Myšlenky na pondělí, 17. 3. 2025

 Bůh si tě vyvolil k naplnění určitého záměru. Má pro tvůj život konkrétní plán a vše uskutečňuje v souladu s ním. Satan o tom ví také, a proto na tebe nikdy nepřestane útočit. ... (Slovo pro každý den)
 Když jde kněz k oltáři, uklání se mu, protože oltář je symbolem Krista, a něco si tam mumlá. To, co mumlá, je krásná modlitba, ve které prosí, aby Pán očistil jeho rty, aby zvěstoval slovo Boží. Pater Cantalamessa nám na kněžských exerciciích už před lety říkal, že on sám ještě prosí o to, aby pomazal jeho rty Duchem svatým, aby nezvěstoval jenom sebe. Není to samozřejmost. Už svatý Petr píše ve svém listě, kdo káže, ať zvěstuje slovo Boží. To však znamená, že je možné kázat a nezvěstovat slovo Boží. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Pokud mám z jeho soudu strach, který odzbrojuje, je na čase zamyslet se, jak sám posuzuji druhé. ... (Komentář: Lk 6,36-38)

Myšlenky na úterý, 18. 3. 2025

 C. S. Lewis řekl: „Ve vesmíru neexistuje neutrální území; na každý čtvereční centimetr, na každý zlomek vteřiny si činí nárok Bůh a proti němu se staví satan.“ Neexistuje žádná střední cesta. Je jen otázkou času, kdy se budeš muset přidat na jednu nebo druhou stranu. ... (Slovo pro každý den)
 P. Kodet říká: „Dokonce je mi i líto, že před kázáním koukáte do kancionálu a zpíváte píseň, která s ním někdy ani moc nesouvisí. Osobně by mne potěšilo, kdyby nastala chvíle, kterou tady na Konferenci máme nastavenou úplně běžně, že se najednou za toho kazatele modlíte. Víte, to není prázdné gesto. My všichni, co tady vystupujeme, se před přednáškou cítíme takhle malinký. Víme, že můžeme „zkonit“ úplně všechno. Že vám sebereme čas, že dokonce něco špatně vyložíme, řekneme něco, co si někdo špatně vysvětlí. A prosíme Boha, aby si nás vedl, abychom řekli to, co říct máme. Když vy se k té modlitbě připojíte, jakoby znásobíte ten prostor pro to, aby Bůh skutečně mohl skrze toho kněze působit“. ... (část přepisu přednášky P. Kodeta z Charismatické konference v roce 2005)
 Nebezpečí obrácení pozornosti od Krista na ty, kdo jej reprezentují. Z toho pramenící povýšenost, klerikalismus. Potvrzení nadčasové platnosti evangelia! ... (Komentář: Mt 23,1-12)

Myšlenky na středu, 19. 3. 2025

 Petr napsal: „Buďte střízliví! Buďte bdělí! Váš protivník, ďábel, obchází jako ‚lev řvoucí‘ a hledá, koho by pohltil. Vzepřete se mu, zakotveni ve víře…“ (1. Petrova 5:8-9). ... (Slovo pro každý den)
 Na jedné pouti kázal jeden z otců biskupů a od samého počátku jsem byl pokoušen Božím nepřítelem to kázání posuzovat. A tak jsem bojoval a bojoval a říkal jsem si to, co říkám vám, „Nesuď, nech toho furt, někomu se to třeba líbí, třeba to někam vyústí a třeba je unavenej, co ty víš…“ Už jsem byl z toho zápasu celý zpocený a říkal jsem si: „Ty troubo jeden, začni se za něj modlit, opravdu za něj.“ A tak jsem úpěnlivě volal k Hospodinu, jak mi srdce stačilo, a přestal jsem na chvíli poslouchat, co zmíněný otec biskup říká. A volal jsem a úpěl a skučel, protože jsem viděl ten dav, který pomalu usínal, a viděl jsem ty ztrápené poutníky, kteří se s takovou poctivostí snaží slovu biskupa naslouchat. A tak jsem volal a volal… A najednou slyším, jak se kazatel jakoby rozpumpovává, pak se najednou něco stalo a on poslední tři minuty toho kázání valil jak kulomet. Ale nejen, že ta slova chrlil za sebou, ale bylo to skutečně slovo pastýře, slovo s mocí, slovo Boží. A náhle zakončil a v kostele zůstalo ticho. Tak jsem si řekl (ne vám, ale sobě): „Ty vole jeden, kdyby ses takhle modlil od začátku!“ ... (P. Vojtěcha Kodet)
 Spravedlivý muž, který se postavil za svou snoubenku, když byla její pověst ohrožená. I já chci odložit strach a prožívat s církví nejistoty v naději, že má „pod srdcem“ Ježíše. ... (Komentář: Mt 1,16.18-21.24a)

Myšlenky na čtvrtek, 20. 3. 2025

 Slovo Kristus znamená Pomazaný. Jako křesťan jsi byl pomazán stejným Duchem, jaký spočinul na Kristu. Krista pokoušel satan a tebe bude pokoušet stejně tak. ... (Slovo pro každý den)
  Nemyslete si, že když už jste slyšeli to které evangelium, už vám nemá co říct. My se tady už čtvrtý den věnujeme jednomu úryvku evangelia. A zdaleka jsme ho nevyčerpali, zdaleka nejsme na dně. Boží slovo je živé a vždycky vyvstane jiný aspekt, jiná okolnost, jen je potřeba otevřít své srdce a přijmout ho bezelstně. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Lhostejnost boháče k žebrákovi je i dnes přítomná v naší společnosti. Kéž žiji prostě, ve službě druhým. S vědomím toho, že existuje „strukturální hřích“, tedy že budu zodpovědný za své okolí… ... (Komentář: Lk 16,19-31)

Myšlenky na pátek, 21. 3. 2025

 Satan se zaměřil na Ježíše Krista, protože se děsil toho, k čemu ho Bůh povolal. Podobně rozpoznal i tvé povolání a chce ti zabránit v jeho naplnění. Když ti připomíná tvá selhání v minulosti, je to proto, aby tě odradil a zabránil ti dosáhnout budoucnosti, již má pro tebe Bůh připravenou. ... (Slovo pro každý den)
 Mezi zvěstováním evangelia a bohoslužbou oběti je modlitba věřících, přímluvy. Modlitba věřících vznikla tak, že na prvních bohoslužbách si všichni křesťané přáli být, a když někdo z těch blízkých nemohl, napsali ho na připravený seznam a jména všech nepřítomných tam četli. Aby obec nezapomněla, že máme taky tohohle bratra a sestru a za ně se společně modlíme. To byla veliká věc. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Skutečně, tak naložili se Synem Božím. Ostatně i dnes jsou jeho služebníci likvidováni. Ale tak se Království Boží šíří tam, kde bychom to nejméně čekali… ... (Komentář: Mt 21,33-43.45-46)

Myšlenky na sobotu, 22. 3. 2025

 Možná jsi poznal Boha až ve vyšším věku a tvé dospělé děti víru nepřijaly. Možná tě tvé děti zklamaly a nedokázaly tvá vnoučata vychovávat podle Božích zásad. Nenech se odradit a nevzdávej to! Tvé modlitby jsou pozváním Boha ke vstupu do života tvých dětí i vnoučat, věř Bohu, že tvou rodinu přivede ke spáse. ... (Slovo pro každý den)
 Po bohoslužbě slova nastane velice důležitá část a tou je bohoslužba oběti. Ne vždycky se každý z rodiny dostane na mši. Ale maminka tam jde a nese v srdci svoje děti i svého manžela, děti nesou svoje rodiče a přátelé, své nemocné. To vše neseme do té mše. To je první rozměr modlitby věřících. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Žárlivost na toho, kdo je Pánu blíž, může ohrožovat i mě. Není toto podobenství o synovi, který byl stále se svým otcem – ale bez radosti, také trochu o nás? ... (Komentář: Lk 15,1-3.11-32)

Myšlenky na neděli, 23. 3. 2025

 Nikdy nepodceňuj vliv, který máš jako prarodič. Tím, že se věnuješ svým vnoučatům, z nich můžeš zformovat služebníky Páně. Jako prarodič se můžeš dovolávat tohoto zaslíbení z Písma: „Jedno pokolení bude vychvalovat tvé skutky před druhým a bude vyprávět o tvých mocných činech“ (Žalm 145:4) ... (Slovo pro každý den)
 Druhý rozměr modlitby věřících je přímluvná modlitba. Prosíme, aby se Bůh ujal potřebných. Mše má obrovskou hodnotu, vždyť je to Ježíš sám, který stojí před Otcem a přimlouvá se za nás. My k tomu dáváme svoji přímluvu jako projev lásky. Přímluva nám připomene, že mši slavíme s církví a za celou církev. Ale jde i o věci, které nás přesahují, a přitom ti lidé jsou tak potřební. Je moc dobře, že to v přímluvách zaznívá. Ale současně je potřeba tam vložit svůj osobní rozměr přímluvy: Já jdu na mši a vím, že se tam chci jednak setkat s Bohem, ale také jsem tam za druhé. Teprve pak nastane bohoslužba oběti. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Dnešní evangelium nabízí několik vrstev zamyšlení: Nejprve pohled na člověka, který rád sbírá šokující zprávy a roznáší je. Pán ho zastaví a odvrátí jeho pohled od šokujících drbů k jeho vlastnímu příběhu. Druhou vrstvou mohou být lidé, kterým se přihodila nějaká tragédie. Ježíš nenadává na situaci s ostatními. Vidí v události impulz, kterým k nám promlouvá Bůh. A v neposlední řadě tu je zahradník z podobenství, který se přimlouvá u svého Pána. Ani on nenadává, nezatracuje, ale hledá cestu, jak jiným pomoci žít. ... (Komentář k nedělnímu čtení)

Myšlenky na pondělí, 24. 3. 2025

 Všimni si, že podle Písma se „tělesný život“ Bohu nelíbí. To však neznamená, že nás nemiluje. Znamená to, že není spokojen, když se lidé podvolují choutkám a nutkání své tělesné přirozenosti, a nepřijímá takové chování. ... (Slovo pro každý den)
 Slavení eucharistie jako takové, to je naše vlastní tajemství, které slavíme na oltáři. Děje se tu živá oběť našeho Pána Ježíše Krista, který se vydává, obětuje sám sebe za nás a čeká, že my na tuto oběť odpovíme - tím, že přineseme kousek chleba, že dáme do košíčku, že dáme květiny na oltář... ale především tím, že dáme sami sebe! Protože Bůh, který se dává, volá, aby člověk odpověděl. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Mnohokrát jsou uzdraveni ti, kdo „s námi nechodí“. Často se Boží přízně dostává těm, u kterých bychom to nečekali. Právě Náman je pro mě vzorem víry. ... (Komentář: 2 Král 5,1-15a)

Myšlenky na úterý, 25. 3. 2025

 Nenech se natlačit do toho, abys řekl něco, co říct nechceš, ani se nenech vtáhnout do hovoru, jestli se ti nechce mluvit. Mlčení není nedostatek komunikace; je to forma komunikace, a může být velmi účinná! A jedno je jisté – co dnes neřekneš, to nebudeš muset zítra vysvětlovat nebo se za to omlouvat. ... (Slovo pro každý den)
 Petr Chryzostom říká „I ten nejchudší má co dát. Protože může dát sám sebe.“Už když přinášíme obětní dary, přinášíme s nimi svoje starosti. Máme někoho nemocného v rodině, prosíme za něj. Někoho jsme ztratili, prosíme tedy za zemřelé. Máme starost o děti. To všechno tam neseme, ale současně přinášíme sami sebe, aby došlo k vzájemné výměně mezi námi a Pánem. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Nezevšednělo mé křesťanství? Jsem ochoten se vydat do nejistoty a dát se k dispozici jako Maria? ... (Komentář: Lk 1,26-38)

Myšlenky na středu, 26. 3. 2025

 Pokud máš sklony mluvit bez rozmyslu nebo když nemáš co konstruktivního dodat, pečlivě zvaž situaci a požádej Boha o moudrost dřív, než se rozhodneš, zda máš mluvit, nebo máš mlčet. Pamatuj: „I pošetilec, když mlčí, může být pokládán za moudrého“ (Přísloví 17:28). ... (Slovo pro každý den)
 Proměňování, které nastává, je velice důležitý moment. V něm totiž mocí Božího slova je proměněn chléb v tělo Páně a společenství církve v tělo Páně. V každé bohoslužbě je takzvaná dvojí epikleze – prosba o Ducha svatého, který proměnuje tyto způsoby a který proměňuje také nás; a je otázka, co je větší zázrak: Jestli je větší zázrak, že se oplatka promění na tělo Páně a víno na krev Páně, anebo že se tenhleten spolek lidí promění v mystické tělo Kristovo - obojí je stejně velký zázrak. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Úcta k Hospodinu a jeho zákonům zde stmeluje vyvolený národ. Vidíme, že náboženství není věcí pouze soukromou, ale má dopad na osudy společnosti. Církev, dům Pána pro všechny národy, nese tuto zvěst do našich dnů… ... (Komentář: Dt 4,1.5-9)

Myšlenky na čtvrtek, 27. 3. 2025

 Jestliže se ti nedaří trávit čas v tichu s Bohem, neměl by ses cítit provinile, měl bys ale pociťovat hlad. Až okusíš a uzříš, že Hospodin je dobrý (Žalm 34:9), dostaneš chuť trávit s ním stále víc času. A to je úžasné, protože on touží po času tráveném s tebou. ... (Slovo pro každý den)
 Co se při proměňování děje na oltáři, děje se uprostřed nás. My se stáváme tím tělem. Skrze to slavení si uvědomujeme a také žijeme církev. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Požadavkem, abych dodržoval určité věci, chce Bůh moje dobro. Chápu vůbec jeho lásku? Neberu plnění příkazů jako něco omezujícího? ... (Komentář: Jer 7,23-28)

Myšlenky na pátek, 28. 3. 2025

 Jednou ze lží, kterou ti chce satan namluvit, aby zabránil tvému tichému času s Bohem, je, že největší světci v dějinách trávili denně celé hodiny modlitbami a studiem Písma. To je pravda, a je možné, že jednoho dne se jim budeš podobat. Teď však začni v malém, hlavně ale začni! ... (Slovo pro každý den)
 „Kdo přistupuje ke stolu Páně a nerozlišuje, že jde o tělo Páně, přijímá nehodně.“ (Apoštol Pavel ). Ale nejde o rozlišení té oplatky, jak jsme to učili děti, že oplatka přede mší a oplatka ve mši je už něco jiného, že to byl chlebíček a teď už je to Pán Ježíš. Důležité je rozlišit, že toto společenství se stalo tělem a krví Páně. Že se nemohu klanět u oltáře eucharistii a vnitřně se nepoklonit bratru. Živou hostií je stejně tak tělo církve, můj bratr a sestra, jako eucharistie. Slavit eucharistii je z tohoto pohledu skutečně zkouška pro opravdové křesťany. Protože tehdy slavíme to, že Ježíš je přítomen uprostřed srdce každého z nás. A pak přijde k přijímání. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Kéž pocítím v této době Svatého roku radost z návratu. Vždyť i já mohu osobně zažít po svátosti smíření zhojení, vláhu, nový život… ... (Komentář: Oz 14,2-10)

Myšlenky na sobotu, 29. 3. 2025

 Pastor Greg Laurie vidí duchovní hlad jako opak hladu přirozeného: „Když máš přirozený hlad, najíš se a jsi sytý. U duchovního hladu však teprve poté, co začneš jíst, zjistíš, jak velký hlad ve skutečnosti máš!“ ... (Slovo pro každý den)
 Při přijímání říkáme Ano tělu Páně a říkáme Ano i tělu svého bratra. Proto těsně před přijímáním nastává pozdravení pokoje, jímž říkáme jeden druhému: „Ano, přijímám tě.“ A nejde jen o to, komu ruku podám, protože v tom gestu podávám ruku každému člověku a každému věřícímu, v té chvíli se smiřuji a odpouštím všem a snažím se přijmout každého, takového, jaký je, protože s ním tvořím jedno mystické tělo. A nemohu jedno přijmout a druhé nepřijmout. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 I nás dnes Bůh „otesává“ skrze proroky. Nejsme ale tak otrlí a zabydlení ve své „pravdě“, že tyto hlasy umlčujeme? ... (Komentář: Oz 6,1-6)

Myšlenky na neděli, 30. 3. 2025

 Jednou z nejúspěšnějších satanových strategií, jak nás odradit od času stráveného v tichu s Bohem, je připomínat nám naše hříchy a nedostatky. Je to jeho lstivý útok, neskoč mu na něj! Přistupuj tiše a pokojně k trůnu Boží lásky, dojdeš milosrdenství a nalezneš milost a pomoc v pravý čas. ... (Slovo pro každý den)
 Při přijímání nehodně přijímá, kdo přijímá eucharistii a nepřijímá bratra. Proto Ježíš říká: „Jdeš-li k oltáři a uvědomíš si, že tvůj bratr má něco proti tobě – ne ty proti němu, ale on proti tobě – předejdi ho. Běž a smiř se.“ Napřed to dej do pořádku, protože v tom kostele je společenství těch, kteří se vydávají nejen Kristu, ale i jeden druhému. A svatém přijímání je z určitého pohledu také svaté dávání, protože já přijímám Krista, ale dávám se jemu. On mi dává své tělo, já dávám jemu své. On mi dává svou krev, já říkám „ano - až na smrt“. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 V podobenství o milosrdném otci (dříve se nazývalo o marnotratném synu) potkáváme v zásadě jen tři postavy. Když sledujeme syny, oba ve své roli nějak selhávají, oba potřebují obrácení, aby porozuměli, co znamená otcova láska. Mladší neměl motivaci zůstat pracovat u otce. Je patrné, že by nebyl dědic. Měl lehkovážné srdce. Mnozí dávají za pravdu staršímu. Ale ani jeho srdce není zralé. Je spoutáno pocitem odpovědnosti za majetek a přes něj nevidí cenu života, svého ani bratrova! Se závistí a žárlivostí hledí na bratra, který si užíval… Starší bratr jen dře. Majetek mu neslouží, ale on slouží majetku. Jeho srdce je „těžké“. A jaké je naše srdce? ... (Komentář k nedělnímu čtení)

Myšlenky na pondělí, 31. 3. 2025

 Myslíš si, že ke ztišení potřebuješ absolutní ticho. Ježíš se ale chce s tebou setkat právě tam, kde jsi, nemusíš se vyhýbat shonu života! Nauč se být s Pánem v kontaktu po celý den. Poslouchej při úklidu chvály a zpívej si spolu s nimi. Modli se v Duchu. Modli se při cvičení, zajdi si s Bohem na kávu, vyjdi si s Ježíšem na procházku, modli se za druhé a chval Boha za krásu, kterou stvořil v přírodě. Jinými slovy – žij s Ježíšem. ... (Slovo pro každý den)
 Slavení eucharistie je jen pro ty, kteří jsou naplno v církvi. Svaté přijímáni je bianco šek, kterým se dávám Kristu, svému Pánu, na život a na smrt: „Ty jsi můj Pán a tobě cele patřím a tobě se odevzdávám.“ A v praxi to znamená odevzdání se i ke službě svým bratřím a sestrám, samozřejmě s úctou a láskou k nim. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Živá, zrající víra královského služebníka je v protikladu se strnulým postojem lidí, požadujících zázraky. Kéž se v životě přesvědčuji o tom, že právě víra v Ježíšovo slovo dokáže oživit mnohé, co se zdálo již mrtvé. ... (Komentář: Jan 4,43-54)