† † †




Sebrané myšlenky dne - leden 2025




Denní modlitba Celosvětové sítě modlitby se svatým otcem Františkem na leden 2025

    Nebeský Otče, kladu před tebe celý dnešní den a ve spojení s tvým Synem, který ve mši svaté neustále zpřítomňuje svou oběť za záchranu světa, ti nabízím své modlitby, práce, utrpení i radosti. Duch Svatý, který vedl Ježíše, ať je i mým průvodcem a dává mi sílu svědčit o tvé lásce. Spolu s Pannou Marií, Matkou našeho Pána a Matkou církve, to vše přináším jako svou nepatrnou oběť zejména na úmysly Svatého otce a našich biskupů:
    Svatý Františku Xaverský, oroduj za nás! Svatá Terezie od Dítěte Ježíše, oroduj za nás!

    Úmysl papeže - Za právo na vzdělání uprchlíků: Modleme se, aby pro migranty, uprchlíky a ty, kteří jsou zasaženi válkou, bylo respektováno právo na vzdělání, které je tak důležité pro rozvoj lepšího světa.

    Národní úmysl - Za plodné prožití Svatého roku: Modleme se, aby nám Jubilejní rok přinesl prohloubení vztahu s Bohem, novou lásku ke každému člověku a obnovený život z Ducha Svatého.



Myšlenky na středu, 1. 1. 2025

 Při plnění Boží vůle bys měl počítat s odporem těch, kteří nejsou zasvěceni do toho, co ti Bůh sdělil nebo čím tě pověřil. Jestliže tě lidé všude přijímají a tleskají ti, měl bys přehodnotit buď úkol, který si myslíš, že ti Bůh dal, nebo způsob, jakým ho vykonáváš. ... (Slovo pro každý den)
 Problémy plynoucí ze špatně, či nejasně vymezených rolí rodičů, tedy rolí otce a matky, nekomplikují život pouze jejich dětem a jejich vztahům, ale i mnoha dalším generacím jejich potomků.
 Nekomplikovaná radost pastýřů kéž září z tváře církve! Setkání s Ním a s Marií mě může provázet a posilovat celý tento rok.. ... (Komentář: Lk 2,16-21)

Myšlenky na čtvrtek, 2. 1. 2025

 Ježíš řekl, že jeho jho je „lehké“. Ano, ale On mluvil o pohodlně padnoucím jhu na krku těžce pracujícího vola, který orá od rána do večera. Jeho jho je sice pohodlné, ale jeho práce je těžká. ... (Slovo pro každý den)
 Mýlí se ten, kdo dbá na vzdělání svého dítěte, nebo na jeho růst a výsledky ve sportu, nebo v nějakém druhu umění a tím zajistit štěstí a budoucnost svého dítěte. Nic z toho, ani majetek, ani kariéra nejsou pro žádné dítě důležité tak , jako schopnost budovat a udržovat vztahy, schopnost dospět, žít v páru, být rodičem a žít ve světě a pro svět a pro Boha.
 Příprava na setkání s Ježíšem vyžaduje i po nás, abychom se stáhli do pozadí. Pokora Jana Křtitele ať inspiruje nás všechny, kterým je svěřeno hlásání. ... (Komentář: Jan 1,19-28)

Myšlenky na pátek, 3. 1. 2025

 Jestliže Ježíš řekl, že jeho jho je „lehké“, pak ti tím chtěl říci, že když tě Bůh povolá k něčemu těžkému, poskytne ti milost a prostředky, abys to mohl udělat.. ... (Slovo pro každý den)
 Vedeme-li své ratolesti ke sportu, pokud přehnaně dbáme na jejich vzdělání, nebo, což je dnes časté, své potomky učíme „prosadit se“, pak je nevědomky vedeme k soutěživosti. A soutěživé dítě nikdy nemůže být šťastné. Protože soutěživost mu vezme laskavost, vnímavost, soucit, empatii, obětavost, radost z radosti druhých a jiné ctnosti. Protože soutěživost každého nakonec zavalí těžkým břemenem závisti, strachu z prohry a všech možných nectností s nimiž nikdo nikdy nemůže být šťastný, ani pokojný, ani spokojený
 Svědectví o Duchu svatém bude završeno později Janovým mučednictvím. Svědek (řec. martyr), který už tím, že vidí víc než ostatní, má vždy podíl na Ježíšově utrpení. ... (Komentář: Jan 1,29-34)

Myšlenky na sobotu, 4. 1. 2025

 Možná, že na tebe při plnění Boží vůle a Božího posláníale satan útočí. Jeho útok je však znamením respektu, dokazuje, že pro království temnoty představuješ hrozbu. A jakmile se přiblížíš k cíli, který ti Bůh určil, můžeš očekávat, že satanovy útoky zesílí. Je tu ale i dobrá zpráva: Intenzita útoku je ukazatelem míry požehnání, kterou pro tebe Bůh připravil. ... (Slovo pro každý den)
 Je bohatstvím stav, kdy jedinec, skupina nebo společnost disponují dostatkem materiálních, či nemateriálních prostředků, aby mohli uspokojit své potřeby a přání, a to bez zásadních omezení či kompromisů jak píše slovník? Myslím si, že nikoliv, že největším bohatstvím je žít s Bohem pro Boha a v Boží lásce. Vždyť i samo slovo BOHATSTVÍ má v sobě BOHA obsaženo.
 Petr a Ondřej, dva rodní bratři. Nezapomenutelné setkání, když si pamatovali i hodinu! Znám datum svého křtu, pamatuji na své povolání? ... (Komentář: Jan 1,35-42)

Myšlenky na neděli, 5. 1. 2025

 Měj na paměti jednu důležitou věc: Největší odměny se nedočkáš v tomto životě. Dostaneš ji až v životě budoucím. To je dobře, protože taková odměna nebude jen dočasná, ale bude věčná. ... (Slovo pro každý den)
 Myslím si, že představa o štěstí a bohatství je současnou tržní společností zcela zdeformovaná. Člověk nemusí být bohatý penězi, či majetkem, může být mnohem více bohatý svým charakterem, svými cnostmi, svým vztahem k bližním, ke všem živým bytostem a především svým vztahem k Bohu.
 Prolog shrnuje teologickou podstatu celého Janova evangelia. Uvádí řadu klíčových výroků (Ježíš je od věků u Boha, je vyslovené Boží Slovo…). V Kristu je život, bez něj nebude ani života, ani světla, ani záchrany. Jestliže ale přišel Ježíš na svět, pak přišel život, světlo do našich temnot. Nyní stačí ho přijmout do svého života. Ježíš se má narodit do našeho srdce!. ... (Komentář k nedělnímu čtení)

Myšlenky na pondělí, 6. 1. 2025

 Když chceš poznat Boží vůli, měl bys být trpělivý. Nikdy se nesnaž násilím otevřít dveře, když jsou zavřené, a nikdy si nevytvářej vlastní dveře. ... (Slovo pro každý den)
 Pokud člověk vztahuje bohatství k množství peněz, které vydělá a pokud se dosažení takto chápaného bohatství stane jeho životním cílem, pak se dává na cestu, která mu pokřiví charakter, na níž poztrácí své ctnosti, získá mnoho nectností a ublíží mnoha lidem i našemu Pánu.
 Všichni z dalekých zemí přijdou a uvidí Jeho slávu! Bůh dnes překonává naše omezené představy i naše přesvědčení o jakési vlastní výlučnosti. Chce k sobě přitáhnout i ty, o které my možná nestojíme… ... (Komentář: Iz 60,1-6)

Myšlenky na úterý, 7. 1. 2025

 Bůh otvírá dveře lidem, kteří mají „malou moc“. To znamená, že tvé chyby tě nediskvalifikují, pokud jsi ochoten se z nich poučit. Stejně tak tvé nedostatky neomezují Boha, jestliže se díky nim staneš na něm závislejším. ... (Slovo pro každý den)
 Myslím si, že Bůh nás vychovává, ale ne tak jak si myslíme - totiž, že naše bolesti jsou Božím trestem za hříchy. Myslím si, že hříchem otevíráme do svých životů bránu satanovi a zlým duchům, a ti se pak stávají strůjci všech našich trápení a zmatků.
 Nemocní, postižení, ochrnulí. K nim má Ježíš i dnes nejblíž. Nevadí mi to? Představuje pro mě tato zpráva „radostnou zvěst“? ... (Komentář: Mt 4,12-17.23-25)

Myšlenky na středu, 8. 1. 2025

 Bůh otvírá dveře lidem, kteří „zachovávají jeho slovo“. Těm, kteří se v životě řídí zásadou: Budu si myslet, věřit a dělat to, co říká Boží slovo. Pokud něco není v Božím plánu, nedělej to. Jestli to není v knize Božích receptů, nesnaž se to tam přidat. ... (Slovo pro každý den)
 Jestliže nám Písmo říká, že za naše hříchy netrpíme pouze my, ale i čtyři generace našich potomků, tedy že my můžeme dnes trpět za hříchy až čtvrté generace našich předků pak si myslím, že to není Bůh, který nás takto trestá za viny předků, ale že hříchem jsou vpuštěny zlé mocnosti do životů našich rodin a ony se tam zkrátka na ty čtyři generace usadí.
 „Vy jim dejte najíst“, vy ukažte, co dovedete. Ale musíte dát předtím k dispozici vše, co máte! I dnes chce Ježíš naši spolupráci. ... (Komentář: Mk 6,34-44)

Myšlenky na čtvrtek, 9. 1. 2025

 Bůh otevírá dveře lidem, kteří „nezapřeli jeho jméno“. Tito lidé bez ohledu na možné odmítnutí nebo výsměch odvážně mluví o tom, čeho si v životě nejvíc cení, včetně svého vztahu s Ježíšem. ... (Slovo pro každý den)
 Možná se mýlím, nebo to chápu špatně, ale pokud je hřích otevřenou bránou zlu a ono zlo je tím, co nám působí utrpení, pak je tou otevřenou branou i každá zlá myšlenka a každá negativní emoce. A jedinou možností jak tu bránu zavřít, je vždy, za všech okolností všechny milovat, všem odpouštět a všem dokonale odpustit.
 Ježíš vlévá učedníkům jistotu a odvahu. Předtím však okusili námahu s veslováním. Jeho blízkost je odměnou pro vysílené. ... (Komentář: Mk 6,45-52)

Myšlenky na pátek, 10. 1. 2025

 Pavel napsal: „Každý ať dává podle toho, jak se ve svém srdci předem rozhodl, ne s nechutí ani z donucení; vždyť ‚radostného dárce miluje Bůh‘“ (2. Korintským 9:7). Dávání, jaké Bůh odměňuje je radostné a účelné. ... (Slovo pro každý den)
 Myslím si, že Bůh nám zjevil svá přikázání jako pomoc, jako rady, jak žít, abychom nevpustili satana a zlé duchy do svých životů, aby nás svými zákony před zlem ochránil. Ne proto, aby jej těšila naše slepá poslušnost, ale aby jej těšila naše radost ze života chráněného před každým zlem.
 Všichni přisvědčovali jeho milým slovům. I proto, že (zatím) náš Pán nekáral a nevyžadoval nepříjemné věci. Není mé křesťanství ideologií, která mi má poskytovat pouze útěchu? ... (Komentář: Lk 4,14-22a)

Myšlenky na sobotu, 11. 1. 2025

 Dávej druhým přednost před sebou. Všechno na tomto světě včetně slávy a bohatství je dočasné. Důležití jsou jednotlivci. Tvá práce, zábava a další zájmy zemřou s tebou. Lidé žijí dál. Skutečným měřítkem úspěchu není počet jednotlivců, kteří ti pomáhají, ale počet jednotlivců, jimž pomáháš ty. ... (Galatským 5:13)
 Konec i začátek jdou ruku v ruce. A my jimi projdeme snáze, máme-li se koho držet. ... (Vojtěch Kodet)
 Opuštěná místa jsou ideální pro modlitbu k Otci. I já jsem vyzván, abych v tomto synovství následoval Ježíše. ... (Komentář: Lk 5,12-16)

Myšlenky na neděli, 12. 1. 2025

 Nedovol, aby tě ovládaly věci. Nikdo by se nikdy neměl stát otrokem svých věcí. Nikdo by neměl mít za životní cíl získávat stále víc jen proto, aby měl víc. Jestli chceš mít své srdce pod kontrolou, nedovol, aby tě ovládal majetek. Odpověz sám sobě na otázku, zda vlastníš svůj majetek, nebo majetek vlastní tebe (viz ). ... (Matouš 6:21)
 Nestěžuj si pořád, vždyť i v Ráji měl člověk své problémy. … (Vojtěch Kodet)
 Kristův křest je velkým startem. Od této chvíle je Ježíš veřejně znám a také sledován. Lidé očekávají, že Bůh zasáhne, vstoupí do dějin. Ale jak to bude konkrétně? Poznáme toho, kterého pošle? Přichází učitel, nenápadný, bez moci, slávy, vojsk. Mnozí se ptají: „Může tento člověk něco změnit?“ Ježíš ale nepřichází se svojí lidskou mocí. Jeho silou je povolání, pozvání nebeského Otce. Bůh ho posílá, Bůh je s ním, Bůh je v něm… On, Ježíš, je Boží Syn! Tato autorita dává hlásání evangelia zcela jinou dimenzi. ... (Komentář k nedělnímu čtení)

Myšlenky na pondělí, 13. 1. 2025

 Dárci používají to, co mají, jako zdroj, aby tento svět učinili lepším místem k životu. A dělají to bez ohledu na to, zda mají hodně nebo málo. ... (Slovo pro každý den)
 Mít všechno pevně v rukou zamená nemoci roztáhnout křídla. … (Vojtěch Kodet)
 Bůh promluvil skrze Syna: aby se přiblížil a ztotožnil s člověkem, vstupuje do našich vztahů. Výzva, abych i já prožíval plněji otcovství – k dětem nebo k svěřenému společenství! ... (Komentář: Žid 1,1-6)

Myšlenky na úterý, 14. 1. 2025

 Úspěch chápej jako setbu, nikoli jako žeň. ... (Slovo pro každý den)
 I když v temnotě nevidíme, stále můžeme naslouchat. … (Vojtěch Kodet)
 Ježíš opravdu podstoupil smrt za všechny lidi. Záchrana všech je v plánu Božím. Nebudu patřit k těm, kdo by nejraději omezovali spásu jen na hrstku věrných… ... (Komentář: Žid 2,5-12)

Myšlenky na středu, 15. 1. 2025

 Robert Louis Stevenson řekl: „Úspěch dne hodnotím podle zasetých semen, ne podle sklizně.“ Podobně bychom měli posuzovat nejen své dny, ale celý svůj život. ... (viz 2. Korintským 9:6-10)
 I ten nejmenší skutek lásky se může stát majákem pro bloudícího v temném moři. … (Vojtěch Kodet)
 Láska, s jakou se náš Pán ztotožňuje s lidmi, nemá v jiných náboženstvích obdoby. Mám radost z této blízkosti – a dovedu ji předat dál? ... (Komentář: Žid 2,14-18)

Myšlenky na čtvrtek, 16. 1. 2025

 Chceš-li se stát dárcem, představuj si sám sebe jako řeku, ne jako nádrž. Nádrže neustále přijímají vodu, ale pouze proto, aby se naplnily. Naproti tomu řeka teče a všechnu vodu, kterou přijme, zase pošle dál. ... (Slovo pro každý den)
 Chvíle, ve kterých pocítíme dotyk věčnosti, mohou být na pohled velmi obyčejné. … (Vojtěch Kodet)
 Kdo je zatvrzelý, nevěřící, dokonce zlý, ten se sám vylučuje z Jeho lásky. Právě toto je odpadávání od živého Boha – a působí bolest jak lidskému společenství, tak tomu, kdo se pro lásku obětoval. ... (Komentář: Žid 3,7-14)

Myšlenky na pátek, 17. 1. 2025

 Ježíš řekl: „Dávejte, a bude vám dáno; dobrá míra, natlačená, natřesená, vrchovatá vám bude dána do klína. Neboť jakou měrou měříte, takovou Bůh naměří vám“. ... (Lukáš 6:38)
 I kdyby nám už zbývala jen schopnost mít rád, jsme velice bohatí. … (Vojtěch Kodet)
 Věčný odpočinek, který tak často vyprošujeme zemřelým, si vlastně připravujeme sami již zde na zemi: naší vírou, se kterou putujeme k Cíli… ... (Komentář: Žid 4,1-5.11)

Myšlenky na sobotu, 18. 1. 2025

 Jestli dáváš svůj čas, odborné znalosti a prostředky, aniž bys za to něco očekával, děláš to, co kázal Ježíš. ... (Slovo pro každý den)
 I se sklopenou hlavou můžeme zahlédnout nebe. … (Vojtěch Kodet)
 Ostrost, pronikavost Božího slova „do kloubů a morku“ kéž není otupena mou netečností. Vždyť ani nedostatek lásky ji nemůže ohrozit. Jeho Slovo zde prostě je! ... (Komentář: Žid 4,12-16)

Myšlenky na neděli, 19. 1. 2025

 Pokud se víc zaměříš na přání a potřeby druhých, bude zároveň uspokojeno víc tvých vlastních přání a potřeb. Naopak, když se rozhodneš hromadit, co máš, místo abys dával, staneš se středem vlastního osamělého vesmíru. Budeš méně spokojený, a ve výsledku budeš odpuzovat lidi i potenciální požehnání. ... (Slovo pro každý den)
 Některé otázky musejí zaznít, aby se člověk zamyslel … (Vojtěch Kodet)
 Svatba – vysněná událost i obávaný krok. Okamžik, který proměňuje lidský život, protože člověk vstupuje do závazku. Nese mnoho jistot, je životodárný, ale přináší také nemalé starosti. Je radostí, startem nové fáze vlastního života. Svatba předpokládá rodinu, vztah, osobní a intimní společenství. A právě do těchto souvislostí vložil Ježíš podle svatého Jana začátek svého vystoupení. Jako by chtěl ukázat, že jako svatba spojuje a zavazuje, tak příchod Syna člověka dává možnost vstoupit na novou cestu. Něco zcela nového, závazného, ale především životodárného právě tady začíná. ... (Komentář k nedělnímu čtení)

Myšlenky na pondělí, 20. 1. 2025

 Když si připomínáš Boží dobrotu k tobě, vede to k vděčnosti a vděčnost vede k dávání. Nevděční lidé nejsou dárci. Myslí jen na sebe a málokdy na druhé. Tráví dny hledáním lidí, kteří by jim pomáhali, dávali jim a obsluhovali je. Jestliže jim ostatní nesplní jejich očekávání, diví se, proč. Jejich sobectví jim brání rozsévat a jejich nevděčnost je nutí ptát se, proč nesklízejí. ... (Žalm 103:1-5)
 Majetek jako cíl našeho snažení rozhodně není cestou ke štěstí, ani k pokoji. Můžeme však o něj usilovat, pokud nás k tomu vede touha pomáhat bližním.
 Platí stále: nedivme se, že křesťanství trhá naše staré, nevhodné nádoby, měchy, do kterých jej uzavíráme. Je totiž živé a bouřlivé!. ... (Komentář: Mk 2,18-22)

Myšlenky na úterý, 21. 1. 2025

 Jakým způsobem můžeš projevit vděčnost? Tím, že vezmeš část požehnání, která Bůh vložil do tvého života, a vložíš je do života druhých. ... (Slovo pro každý den)
 Chudoba je také postoj srdce, který brání považovat peníze, kariéru a luxus za životní cíl a za podmínku ke štěstí. Taková hudoba spíše vytváří předpoklad pro svobodné přijetí osobní a společenské zodpovědnosti, i navzdory vlastním omezením.
 Neškodí i dnes si uvědomit, že Ježíš je pánem nad mnoha projevy naší zbožnosti, tam, kde se jedná o pouhou zvykovost a dobrý pocit z našeho „výkonu“.. ... (Komentář: Mk 2,23-28)

Myšlenky na středu, 22. 1. 2025

 Budeš-li své blízké okrádat o čas, který jsi jim měl dát, může se stát, že jednoho dne si čas na tebe nebudou chtít najít oni. ... (Slovo pro každý den)
 Nenuť své děti jít cestou, kterou bys rád šel sám. Začni naslouchat tomu, čeho si cení, čeho se bojí a co potřebují. Pomoz jim objevit vlastní identitu a staň se jejich největším podporovatelem. Pokud to znamená dát na čas stranou své vlastní sny, udělej to a nikdy toho nebudeš litovat. Tvé děti jsou tvou budoucností, tvá podstata v nich budeš žít dál.
 Možná se podobám těm, kdo na Ježíše dávali pozor… Nesleduji se zájmem dění v církvi, abych mohl pak kritizovat?. ... (Komentář: Mk 3,1-6)

Myšlenky na čtvrtek, 23. 1. 2025

 Nauč se vyčlenit si dostatek času, během něhož nebudeš myslet na další povinnosti. Najdi si čas, v němž se budeš moct někomu věnovat déle než pár minut, aby dotyčný nebyl frustrovaný z tvé rozpolcené pozornosti a nabitého programu. ... (Slovo pro každý den)
 Znám lidi, kteří tvrdí, že peníze jim dávají svobodu. Většinou se nakonec stanou otroky peněz, mamonu a majetku, vzdálí se Bohu a marně hledají pokoj, radost, a štěstí.
 V loďce, kterou chtěl Ježíš od učedníků, mohu vidět církev. Je i mým úkolem pomáhat a vytvářet podmínky, aby Syn Boží mohl i dnes uzdravovat vše, co je neduživé. ... (Komentář: Mk 3,7-12)

Myšlenky na pátek, 24. 1. 2025

 Nauč se užívat si daný okamžik a soustřeď se na člověka, s nímž jsi. Pozorně ho poslouchej a doptávej se na podrobnosti. To lidem umožní cítit, že se jim věnuješ a že tě jejich odpovědi zajímají. ... (Slovo pro každý den)
 Obrácení je odvrácení se od hříchu ke Kristu. Od uctívání model k uctívání Boha. Od sebeospravedlnění k ospravedlnění Kristem, od toho, že si člověk sám řídí svůj život, k tomu, že jeho život řídí Bůh. Obrácení je celoživotní proces.
 Jak rozdílné povahy k sobě Pán zavolal! Podobně různé „typy“ zve i dnes. Výzva ke snášenlivosti v církvi! Vždyť on je stále uprostřed… ... (Komentář: Mk 3,13-19.)

Myšlenky na sobotu, 25. 1. 2025

 Možná že v rozhovoru s blízkým tvé myšlenky na pár vteřin zabloudí do budoucnosti, ty je ale okamžitě vrať do přítomnosti a odmítni je. Budoucnosti se můžeš věnovat jindy. Soustřeď se, soustřeď se, soustřeď se. Když si na tento způsob komunikace zvykneš, bude ti přinášet velké potěšení. ... (Slovo pro každý den)
 Bůh nás povolává nejenom ke kněžství, či k řeholi, ale také k životě v manželství, k rodičovství i ke svobodnému životu ve světě.
 Můj příklon ke Kristu třeba neprobíhal tak dramaticky. Ale není snad každodenní křesťanský život bojem mezi lhostejností a horlivostí? Pokusím se popsat skromný příběh mého vztahu ke Kristu.. ... (Komentář: Sk 22,3-16)

Myšlenky na neděli, 26. 1. 2025

 Jestli potřebuješ dělat méně věcí, aby sis mohl víc užívat lidí, které máš rád, omez své aktivity a nikdy nebudeš litovat! ... (Slovo pro každý den)
 Z křesťanského pohledu je skromnost jedním z projevů mírnosti, uměřenosti – jedné ze čtyř základních mravních ctností. Ve skromnosti nejde ani tak o nedostatek jako spíše o přiměřené množství, ačkoli ve všeobecném povědomí se obsah tohoto pojmu skutečně scvrkl především na nedostatek vnějších věcí. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Zcela samozřejmě dnes otevíráme internetové stránky o víře či výtisk Bible. Jiní se postarali, aby tyto pomůcky byly k dispozici. Ale již s rozpaky přemýšlíme, jak o víře mluvit v práci nebo s dětmi. Jak se víra předává? Stačí předat informace? A neměli bychom si nějak zachytit významné okamžiky, kdy se nás osobně Bůh dotknul? Snad nejpřesvědčivěji se víra předává svědectvím, nejen tichým, ale hlásaným svědectvím, jak Bůh v mém životě jednal. . ... (Komentář k nedělnímu čtení)

Myšlenky na pondělí, 27. 1. 2025

 „Hospodine, postav stráž k mým ústům, přede dveře mých rtů hlídku…“ ... (Žalm 141:3)
 Skromnost má širší význam: týká se celého způsobu života, našich vztahů, intelektu, emocí, způsobu, jak zacházíme s věcmi, s časem, se silami – stejně, jako neskromnost není jen problém přejídání, hýření, obklopování se množstvím zbytečných nebo přepychových věcí, ale jde spíše o vnitřní neukázněnost a nesvobodu. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Každá eucharistická slavnost je zpřítomněním Jeho jediné oběti. Vážím si toho, že mám skrze ni přístup k věčnému dědictví? Snažím se o co nejhlubší a nejuvědomělejší prožití každé mše?. ... (Komentář: Žid 9,15.24-28)

Myšlenky na úterý, 28. 1. 2025

 Aby člověk dokázal projevit milosrdenství, uměl naslouchat, mluvit a přemýšlet dřív, než začne jednat, musí být podobný Kristu. Proto místo toho, abys v hněvu oplácel, se pomodli: „Pane, vezmi pod kontrolu, co říkám, a střež mé rty.“ Když se začneš takto modlit a myslíš to skutečně vážně, znamená to, že rosteš v milosti. ... (Slovo pro každý den)
 Když svou vnitřní prázdnotu bezděčně vyplňujeme něčím, co nám nepomůže, promění se v nenasytnost. Neuspokojení z nenaplněných potřeb a žádostí pak povede k neskromnosti jako trvalému jednání, kterým si ubližujeme. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Bůh na sebe bere naše tělo, aby nám usnadnil přístup k sobě. Má mě tak rád, že se chce se mnou ztotožnit. Své tělo dal za mě.. ... (Komentář: Žid 10,1-10)

Myšlenky na středu, 29. 1. 2025

 Když budou druzí rozhodovat o tvém časovém rozvrhu, může se stát, že jednoho dne bude zcela plný. Takto však Ježíš odmítl žít. Když na Jeho prahu čekal zástup potřebných lidí, tak časně ráno, ještě za tmy, vstal a vyšel z domu; odešel na pusté místo, tam se modlil a pak řekl: „Pojďme jinam do okolních vesniček, abych i tam kázal, neboť proto jsem vyšel“. ... (verše 35-38)
 Skromnost je nezbytná pro každého člověka, nechce-li minout cíl svého života. Bez ohledu na to, je-li křesťan nebo není. Umožňuje žít s vnitřní vyrovnaností, pevností a svobodou. Každá neukázněnost nutně vede k neschopnosti ovládat se a ke ztrátě svobody. Protože je skromnost ctnost, je plodem našeho úsilí a důsledkem je svoboda konat dobro a žít ve svobodě lásky. Každý z nás do ní vrůstá postupně. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Svoji řeč u jezera vysvětluje Pán znovu svým Dvanácti. Ježíš se svou trpělivostí ať je vzorem každému, kdo vykládá Písmo.. ... (Komentář: Mk 4,1-20)

Myšlenky na čtvrtek, 30. 1. 2025

 Ježíš miloval lidi tolik, že jednoho dne za ně zemřel. Ale to mu nebránilo v tom, aby řekl „ne“, když bylo potřeba, protože se řídil Božím časovým rozvrhem, ne lidským. ... (Slovo pro každý den)
 Vnější podoba skromnosti může mít pochopitelně jiný výraz u člověka bohatého a jiný u chudého, ale především, zopakujme, jde o vnitřní řád a svobodu vůči vnějším věcem, prožitkům, vědomostem a znalostem, společenskému přijetí. Nezřízená chamtivost po věcech, prožitcích nebo informacích a po vlivu je bohužel dnes považována za cestu ke štěstí a naplnění života. Tuto chamtivost a nenasytnost může mít v sobě bohatý stejně jako chudý. Přitom právě tyto projevy nedostatku skromnosti člověka nejvíce okrádají o duši. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Plamének světla hasne, když nemá dostatek kyslíku. Tajemství evangelia: kdo má ochotu jej přijmout, bude světlem pro druhé. . ... (Komentář: Mk 4,21-25)

Myšlenky na pátek, 31. 1. 2025

 Cokoliv konat pro lidi kvůli tomu, abyste získali jejich schválu, není nikdy dobrý nápad; tím posadíte někoho jiného než Boha do sedadla řidiče. ... (Slovo pro každý den)
 Uměřenost, a tedy i skromnost vyžaduje vše v našem životě. Přehnat se totiž dá všechno. I vztahy mohou být sobecké, vlastnické nebo manipulativní. I rodina může být vězením místo přípravou na život. Dokonce můžeme přehnat i prostředky duchovního života a ty se nám pak mohou stát překážkou ve vztahu k Bohu a druhým lidem. ... (podle P. Vojtěcha Kodeta)
 Povzbuzení trpících je i mým úkolem. Mohu dnes myslet na ty, kdo jsou pro svou víru „veřejně tupeni a utiskováni“. A sám chci děkovat za dar svobody a správněji ji využívat…. ... (Komentář: Žid 10,32-39)